متالورژی پودر
چهارشنبه 29 دی 1389

فرایندهای متالورژی پودر

چهارشنبه 29 دی 1389

نوع مطلب :
نویسنده :نگین الماسی

1- مخلوط پودرها با روانساز مناسب
هدف از مخلوط کردن، ایجاد یک ساختار همگن همراه با روانساز افزوده می باشد. روانساز جهت کاهش اصطکاک بین خود ذرات پودر، دیواره ی قالب، ابزار پرس و... بکار می رود. در این صورت ذرات براحتی رویهم می لغزند و دانسیته قطعه در تمام قسمتها یکنواخت می شود. همچنین این کاهش اصطکاک باعث می شود قطعه راحتتر از قالب خارج شود و بدون هیچ ترک خوردگی به مرحاله بعدی برده شود. دقت در انتخاب نوع و میزان روانساز بسیار اهمیت دارد. زیرا مقدار زیاد آن نه تنها باعث کاهش استحکام قطعه در مرحله فشرده سازی شده بلکه میزان سیالیت پودرها را نیز، که لازمه مرحله بعد است کاهش می دهد.

2- فشرده سازی
در این مرحله پودرهای مخلوط شده، تحت فشار 900-150 Mpa در قالب فولادی یا کاربیدی فشرده می شوند. قطعه شکل خود را با جوش خوردن ذرات بهم، اصطلاحا "جوشکاری سرد" ، حفظ می کند. در این صورت قطعه باید استحکام لازم جهت خروج از قالب و رفتن به مرحله تفجوشی را داشته باشد. شکل نهایی و خواص مکانیکی محصول به مقدار قابل توجهی بستگی به میزان و یکنواختی چگالی قطعه فشرده شده دارد. بنابراین حصول دانسیته ی رضایت بخش، شدیدا وابسته به نوع ابزارهای پرس می باشد.

3- تفجوشی
تفجوشی یعنی مرحله ای که در آن ذرات پودری تحت دمایی پایینتر از دمای ذوب فلز پایه، بهم جوش می خورند و قطعه محکم نهایی تولید می شود. تفجوشی در کوره با محیط گازی یا خلا انجام می شود.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic